Suriyelilere Askerlik!

suriyeli-asker

Suriye’liler Askeremi Gidiyor ?

Suriye‘de  2011 de başlayan iç savaş nedeniyle bir çok Suriye’li ülkelerini terkedip başka ülkere sığınmışlardı. Kaçak yollarla deniz ve kara yoluyla bir çok ülkeye dağılan Suriye vatandaşları, Türkiye‘ye de giriş yapmışlardı.

Toplam Türkiye’de 2 Milyona yakın Suriyeli olduğu söylenmekte. Küçük bir kısmı kamplarda yaşasada büyük bir kısmı ile içiçe yaşamaktayız.

Son günlerde yaşanan terör olayları sınır dışındaki olaylar yüzünden ülkemiz zor günler geçirmekte.

Change org sitesinde bunun için bir kampanya başlatılmış.

Türkiye’de bulunan 18-45 yaş arası Suriyeli erkekler askere alınsın. Suriye için savaşsın.

başlıklı change sitesin şimdiden 276.545 kişi imza atmış.

300 bin imza toplanması hedeflenen imza kampanyasında destek veren büyük bir kesim olduğu görülmekte.

“Suriyeli erkekler, ülkeleri paramparça olmuşken, mülteci sıfatıyla Türkiye ve Lübnan başta olmak üzere, birçok ülkeye kaçarak canlarını kurtarmaya çalışmışlar, dolayısıyla vatanlarını sahipsiz bırakmışlardır. Bu, vatana ihanettir.”

gibi bir açıklama ile açılan kampanya ya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Change Org Suriyeliler Askere Gitsin İmza Kampanyası

Kampanyanın nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Suriyeli’lerin Türkiye’ye verdiği zararlara bakıldığında Zor şartlarda yaşayan Suriyeliler kimlik sorunu, sığınmacı iç güdüsü, maddi sorunlar, eğitimsizlik gibi etkenler ile suç işleme yöneltiyor.

Hala kimliği olmayan bir ikametgah ı bulunmayan bu kişiler kolayca suç işleyebilir durumdalar.

Bunun yanı sıra Suriyelilerin kültürleri çok eşlilik, Sesli Konuşma genç yaşta evlendirme gibi konular yerel halkla iç içe olması durumunda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çocuk istismarı , çarpık kentleşme, Boşanmalarda artma gibi..

Suriye’den kaça yolla girenler kimliksiz insanlar terör olaylarına kolayca karışabiliyor. Bombalı saldırı olma olasığını arttırıyor.

Suriyeliler ile nüfusun artmasıyla birlikte kendi yerel halkımız ev bulamadıkları için isyanda, Nüfus artışı ile kiralık daire kalmadığı görülüyor ve kira fiyatlarında büyük miktarda artış var.

Kuyumcusundan Dönercisine kadar bir çok sektöre kadar giren Suriyeliler Ekonomiyi esnafı rekabeti arttırmakta. Günümüzde çoğu bölgede Suriyelilere ait dükkanlar görebilmekteyiz.

suriye-dukkanlar

Birçok ilimizde Türk vatandaşları azınlık kaldı. özelikle Gaziante Şanlıurfa çevre illerde Suriyeliler büyük bir yoğunluk içinde…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?