Gemlik Narlı

gemlik-narli

Gemlik Narlı

Narlı’nın tarihinin Cenevizliler’e kadar uzandığı iddaa ediliyor. Narlı‘nın ilk yerleşim yeri olarak Şuan ki Eski Narlı olarak bilinen bölgedir.

Söylenenlere göre eski Korsan saldırıları yüzünden şehrin yerleşim yerleri tepelere doğru kurulmuştur. Osmanlı zamanında Narlı Köyü bir vakıf mahallesi olarak kurulmuştur.

Konumu ve coğrafi yapısı ile denize paralel bir yanı yeşil teplerden oluşan bir doğa harikasıdır. Gittiğinizde Tarih ve Doğanın güzelliğini sonuna kadar görebilirsiniz.

Narlı Bursa‘nın En güzel gezilecek yerlerinden birtanesidir.

Osmanlı zamanında Narlı Köyü sakinleri Osmanlı Sarayı’na çiçekler yetiştirmekteydi.

Narlı’da hala dağlarında yetişen Osmanlı döneminden kalan soğanlı bitkiler, Sümbül, Lale gibi çiçekler bulunmaktadır.

Bunun dışında Narlı Köylüleri Osmanlı Donanması için Kürekler üretmiştir.

Ayrıca Evliya Çelebi‘nin yazdıklarına göre Narlı da yetiştirilen ekşi narlar Osmanlı saray mutfağında şerbet için kullanılmaktaydı.

Narlı Soykırımı Kurtuluş savaşı sırasında kötü günler gören Narlı Yunanların ele geçirdiği Gemlik ve etrafını işgal etmiştir. Yunanlı’larla işbirliği yapan Rumlar Köy halkını çocukları kadınları ve erkekleri camilerde ve köy hamamında toplayarak vahşice katletmiştir. Köyü , evleri heryeri ateşe vererek bir Narlı’da Soykırım yapmıştır. Soykırımdan sağ kalarak kurtulan köylüler sandallarla kaçarak İstanbul’a Sığınmıştır. Yakılan yerler camiler ve evler hala ibret abidesi olarak durmaktadır.

Yunan Soykırımının bitmesiyle geriye dönen Narlı köylüleri yukarı mahallenin tamamen yakılıp yıkılıp kullanılamaz hale geldiğini görür. Bunu için alt taraftaki sahil de yerleşim yeri kurmuşlardır.

Soykırımdan sonra geçim kaynağı olarak köylüler ipek böcekçiliği yapmıştır. Malesef iklim şartları ve sonradan çıkan tarım ilaçları yüzünden ipek böceği yetiştiriciliği 1960 lı yıllarda sona ermiştir.

Narlı mahallesi halkı Durmuş Kaptan sayesinde deniz taşımacılığı ve balıkçılıga başlamıştır. Ancak buda Gemlik körfezindeki sanayileşme kirlilik balıkçılığı bitirmeye başlamıştır.

Narlı’nın günümüzde geçim kaynaği Turizm ve Zeytinciliktir. Bunun dışında balık avcılığı yapan gruplar çeşitli yerleri kiralamaktadırlar.

Narlının Nüfusu:

Narlının Nüfusu günümüzde ortalama 460 civarıdır.

Narlının İklimi: Narlının iklimi Marmara iklimidir. Nemlidir ve ormanlardan oluşmaktadır.

Bursa Narlı arası mesafe: ortalama 50 kmdir.

Gemlik Narlı arası mesafe: ortalama 16 kilometredir.


narli-resimleri

Narlı Deniz Feneri


Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?