Gemlik Kurşunlu

kursunlu-sahili

KURŞUNLU

Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı olan Kurşunlu tarih ve denizle iç içe nadide yerlerdendir. Bursa’lıların yazın sıcaktan bunalıp kaçtığı gezip eğlendiği yer Kurşunlu ve Kumla gibi yerlerdir.

Kurşunlu sakin doğa ve deniz arasına kurulmuş küçük şirin bir yerdir. Bir yanı deniz ve kıyıda kafe ve restorant lar bulunmaktadır. Yazın Kurşunlu plajına gidip yüzebilirsiniz.

Balık restorant ları Et ve mangal yapabilirsiniz. Deniz kıyısında kendin pişirip piknik yapmaya olanak sağlamaktadır. Yazın kampcıların çadır da kurduğu güzel yerlerdendir.

Gemlik‘e uzaklı yaklaşık 15 kilometredir. Bursaya Kurşunlu arası mesafe 30 km dir. Mudanya Kurşunlu arası mesafe ise 16 kilometredir. Yalnız Mudanya Kurşunlu yolu zig zag ve tepelerden gitmektedir. Bazı kısımlar da yollar virajlı ve çakıldır.

Kurşunlu tarihi Osmanlı’ya kadar dayanmaktadır. Kurşunlunun eski adı “Elegmi” dir. Osmanlı zamanında iken Kurşunlu çoğunlu Hristiyan olan bir köydü. Osmanlı zamanında Ermeni Ayaklanması olduğu için Ermenilerle birlikte burda yaşan Rumlar da göçe zorlanmıştır.

Kurşunlu Kliseler, İki adet klise öreni mevcuttur. Biri Kurşunlu’nun güneydoğusun da yer alan Ilagios Taxiarchoi klisesi dir. Diğeri ise Önceki yazımızda da bahsettiğimiz  Hagios Aberkios Manastırı Kilisesi dir. Bu Kurşunlu klisesi hakkında bilgi için linke tıklayabilirsiniz. Hagios Aberkios Manastırı Kilisesi Marmara’da günümüze kadar ulaşabilen en eski tarihi kalıntılardan dır.

 

Kurtuluş savaşında tamemen boşaltılan köy, savaştan sonra Yugoslavya‘nın Kosova, Debre ve Ohri bölgeleriyle Yunanlar, Rize ve Erzurum’dan gelen göçmenler köye yerleştirildi.

Kurşunlu Ekonomisi Kurşunlu’da yaşayanlar geçimini çoğunlukla zeytincilik ten sağlamaktadır. Bunun dışında azda olsa turizm ve balıkçılıkta yapılmaktadır.

Kışın çok sakin olan Kurşunlu Yazın çevre illerden merkez ve Bursa İlçelerinden ilgi görmektedir.Yazlık olarak yoğun olarak kullanılmaktadır.

Nüfus olarak git gide yükselmekte olan Kurşunlu tatil için yapılmış yazlık ve pansiyonlar la doldu.

2014 yılı aralık ayında Kurşunlu Belediye’si tarafından yapılan araştırmaya göre Kurşunlunun Nüfusu 5.130 olmuştur ve geçmektedir.

 

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?